До шин для вантажних автомобілів висувають більш жорсткі вимоги, ніж до аналогічної продукції для легкових машин, що обумовлюється високим експлуатаційним навантаженням. Мають значення міцність, зчіпні властивості з покриттям, малюнок та глибина протекторів, умови експлуатації.
Отже, на що ж треба звернути увагу під час вибору вантажної гуми?
Усі вантажні шини за призначенням ділять на два основні види:
- Легковантажні (діаметр R15-17) – для комерційного транспорту з повною масою до 3,5 т та вантажністю до 2,3 т (мікроавтобуси, невеликі вантажівки).
- Власне вантажні (діаметр R22,5 і більше) – для великих вантажівок, автобусів, сільгосптехніки, магістральних тягачів. Серед них виокремлюють вироби для різних осей – керуючої, провідної.
Індекс навантаження
Цей показник показує вагу, яка гранично допустима для певної вантажної шини. Водії вантажівок повинні бути особливо уважні, вибираючи вироби за цим параметром, оскільки вага, яку автомобіль бере «на борт», постійно змінюється, і потрібно знати граничне значення навантаження. Чим вищий індекс, тим більша стійкість покришки. Однак одночасно й збільшується жорсткість, внаслідок чого погіршаться амортизувальні властивості. Норма ваги вказується на боці покришки через дріб для одинарних/здвоєних коліс. Іноді цей параметр маркується підписом Max Load.
Типорозмір
Позначається маркуванням ширина/пропорція висоти до ширини R діаметр (наприклад, 205/55 R16). Висота колеса і ширина вантажного протектора впливають на динаміку, гальмування, керованість, витрати палива. Зокрема, вужчі колеса мають і нижчу вагу. При перевезеннях на далекі відстані це може зекономити кошти.
Вага вантажної шини
Під час вибору потрібно враховувати вагу авто та вантажність. Чим легше шини на вантажному авто, тим легше ним керувати. Машина краще прискорюється та гальмує. Чим менше важить шина, тим менше палива витрачається, а двигун працює в оптимальному режимі. Занадто велика вага коліс може скоротити загальний пробіг авто внаслідок швидшого вироблення ресурсу двигуна. Пам’ятайте, що зі збільшенням ваги коліс на 1 кг транспортний засіб втрачає близько 1% потужності.
Шаровість
Зверніть увагу на такий параметр, як шарування вантажних шин. На боковині він позначається маркуванням PR (Ply Rating) або НР (норма шару) і показує, скільки шарів корду використовував виробник. Що більша цифра після маркування, то краще експлуатаційні характеристики. Це важливо для пробігу автошини. Чим вища шаровість, тим більшу вагу може витримувати покришка. Але треба брати до уваги, що разом з тим знижується її гнучкість та еластичність.
Зазначимо, що в сучасних виробах використовуються міцніші матеріали для кордів. Це дозволяє знижувати показник шаровості, зберігаючи можливість брати на борт велику вагу.
За матеріалами tyreclub.com.ua